۵ مانع موفقیت در کسب و کار های اینترنتی

موفقیت در کسب و کار

۵ مانع موفقیت در کسب و کار های اینترنتی

تا به حال برای همه ما پیش آمده است که در آرزوی موفقیت در کسب و کار خود باشیم و از کار کردن برای دیگران خسته شده باشیم اما همیشه این طرز فکر برای خیلی از افراد ارزوی بیش نبود. ولی آیا واقعا چه عواملی باعث شده است که ما نتوانیم کسب و کاری که آرزو داریم را راه اندازی کنیم و یا در کار آنچنان که بایست به موفقیت نرسیم. موانع پیروزی در کسب و کار های اینترنتی چیست؟

جواب این سوال را رابرت کیوساکی این طور پاسخ داده است که پنج عامل عمده بر سر راه مردمی که از نظر کاری متخصص هستند وجود دارد که هنوز مانع از آن است بتوانند ستون دارایی های خود را رشد دهند.

این پنچ عامل موفقیت در کسب و کار به شرح زیر است:

  1.  ترس
  2.  بدبینی
  3.  تنبلی و سستی
  4.  عادات غلط
  5.  تکبر

عامل اول: ترس

همیشه ترس از دست دادن در سرمایه گذاری در شروع هر کاری وجود دارد و مانع موفقیت در کسب و کار است. وحشت از دست دادن معقول و واقعی است. اما چگونگی کنترل آن است که مهم است. فرانک تارکنتون بازیکن فوتبال، موفقیت و پیروزی را این گونه بیان می کند” برنده شدن یعنی نهراسیدن از باخت” اگر ذره ای آرزوی متحول شدن و داشتن یک کسب و کار موفق را در سر دارید دست به ریسک بزنید و سرمایه تان را خرج کسب و کاری کنید که دوست دارید. مردان بزرگ همچون ادیسون؛ جابز و بیل گیتس اهل ریسک و عملگرا بودند. و همین ویژگی منحصر به فرد آنهاست که باعث موفقیت آنها شد.

عامل دوم: بدبینی

تا به حال برای شما پیش آمده است که فردی در اطراف شما وجود داشته باشد که همیشه از نامیدی و انجام نشدن کارها صحبت کند. و به قول معروف همیشه آیه یاس بخواند. همه ما انسانها در وجودمان یک ژن بدبینی داریم که تردید و دو دلی را در ما بوجود می آورد. اما فردی در کسب و کار خود موفق است که این حس را در خودشان سرکوب کنند و به وجود آنرا کمرنگ نمایند. برای خیلی از ماها پیش آمده است که خواسته ایم کسب و کار خود را شروع کنیم. اما یا دیگران با سوالات اینچنینی که اگر فکر خوبی بود دیگران انجام می دادند؟ و یا این کار شدنی نیست؟ باعث دلسردی ما می شود. نکته که همیشه باید به آن توجه کنید این است که بدبین ها هیچگاه در زندگی موفق نمی شوند. ترس ها و تردید ها کنترل نشده بوجود آورنده بدبینی است.

عامل سوم: تنبلی

تنبلی سرمنشا همه ی بدبختی ها و مانع موفقیت در کسب و کار شماست. همانند حس بدبینی یک حس تنبلی و سستی در همه انسانها وجود دارد که مانع از حرکت و پیشرفت در کار آنها می شود و گاهی اوقات پیش می آید که شما تصمیم دارید از امروز کار خود را شروع کنید اما حسی درون شما می گوید که یک روز دیگر و یا در شرایط بهتر آن را انجام می دهم و همواره کار خود را به آینده به تعویق می اندازید. برای غلبه به تنبلی خود کمی حس زیاده طلبی را درون خود پروش دهید. و همواره به خود بگویید که شما لایق بیشتر از این هستید.

عامل چهارم: عادات غلط

عادت های غلط در زندگی مانع موفقیت در کسب و کار شما خواهد شد. با مطالعه سرگذشت افراد موفق به این امر پی خواهید برد که همه ی آنها دارای یک عادت و درست بوده اند که همان عادت خوب باعث موفقیتشان شده است. به عنوان مثال: استیون جابز در یک سخنرانی خود گفته است که هیچ وقت ۱۰ شب را ندیده است و همواره قبل از ساعت ۴ بیدار شده و به کار خود می پرداخته است.

عامل پنجم: تکبر

همواره برای آنکه در کاری موفق شویم و به موفقیت در کسب و کار خود برسیم باید اطلاعات و تخصص خود را بروز رسانی کنیم و گاهی افراد در دام تکبر قرار می گیرند و گمان می کنند که همین مقدار آگاهی کافیست و یا به تنهایی می توانند کار خود را پیش ببرند و به دیگران احتیاجی ندارند. عاملی که بسیاری از کسب و کار ها را با شکست مواجه کرده است همین است که گمان می کنند به تنهایی می توان در کار موفق بود گاه آنکه افرادی موفق هستند که یک تیم کاری خوبی دارندو با هم همواره در تعامل هستند.

به هیچ عنوان نا امید نشوید. بزرگترین اشتباه بسیاری از افراد همین نا امید شدن زود هنگام هست. انتخاب موضوع اشتباه در بازاری که پولساز نیست، یا موضوعی که به آن علاقه ندارید، میتونه شما رو از ادامه کار نا امید کنه. کمال گرایی بیش از حد، هزینه کردن روی چیزهایی که تاثیری در موفقیت کسب و کارتان ندارد، انتخاب هاست اشتباه و دردسرهای بعدش و از همه مهمتر نداشتن دید بلند مدت و به دنبال درآمد زاییِ صِرف بودن، باعث میشه تا خیلی زود نا امید شده و کسب و کارتان را نصفه کاره رها کنید. اگر میخواهید به هدفتون برسید، فرقی نمیکنه راه اندازی کسب و کار اینترنتی باشه یا هر هدف دیگری، نباید به هیج عنوان نا امید شوید. کسی موفق میشه که با این نا امیدی مبارزه کنه.

اگر می بینید راهی که میروید نتیجه نمیده، سعی کنید راه دیگری رو پیدا کنید، نتیجه نگرفتن از کاری که دارید انجام میدید به این معنی نیست که باید نا امید بشوید و فکر کنید که این کار شدنی نیست یا شما آدمش نیستید و بعد هدفتون رو نصفه کاره رها کنید. بلکه باید ببینید اشکال کجاست؟ کجا رو دارید اشتباه میروید و بعد سعی کنید راه درست رو پیدا کرده یا مشکلات موجود رو رفع کنید. چرا میگن از هر ۱۰ کسب و کاری که راه اندازی میشه ۸ تاش از بین میره؟؟؟ یکی از علت های آن همین نا امید شدن زود هنگام هست، نداشتن برنامه ریزی و استراتژی درست، نداشتن اهداف درست و توقعات نا به جا و نداشتن دید بلند مدت باعث میشه تا افراد کم کم دلسرد بشن. البته در نظر داشته باشید که هر چقدر هم راه درست یا موضوع مناسبی رو انتخاب کرده باشید باز هم زمان هایی پیش میاد که نا امیدی به شما رو میاره، اما مهم اینه که با این حسِ نا امیدی مبارزه کنید.